V některých budovách objevíte kromě klasického osvětlení lustry a dalšími svítidly i poměrně nenápadná, malá svítidla, rozmístěná zpravidla na vnitřních stěnách blízko u stropu. Jedná se o nouzová svítidla speciálního systému, který je zcela nezávislý na rozvodné síti, a disponuje vlastním zdrojem energie. Jestliže vypadne elektřina v budově, ať už z jakéhokoli důvodu, sepne se nouzový systém a poskytuje záložní osvětlovací zdroj pro únik osob z daného prostoru.
Tímto způsobem se osazují osvětlovací technikou například kina, divadla, sportovní haly, některé kanceláře a úřady, nemocnice a lékařské ordinace, školy atd. Týká se to zejména budov, kde se vyskytuje velké množství osob, a kde by výpadek osvětlení mohl vyvolat chaos a paniku. A nyní si představte, že dojde k výpadku i nouzového osvětlení, protože byla zanedbána jeho pravidelná revize elektro https://revize-elektro-revtech.cz/. Co by se mohlo přihodit, kdyby se revize nouzového osvětlení vůbec neprováděly?
Šok – jestliže člověk upadne do šokového stavu v důsledku rychlé změny prostředí a situace, může v důsledku toho vydávat i zcela protichůdná a nesmyslná rozhodnutí. Namísto poklidného sezení a vyčkávání na zlepšení situace a rozmýšlení, jak si počínat dál, někteří lidé začnou pobíhat kolem, láteřit a ztrácet hlavu. Toto je ale velmi nakažlivé a psychicky slabší povahy to může rozrušit a u někoho vyvolat i infarktové stavy.
Pošlapání – jestliže v budově začne hořet nebo se tu objeví některé jiné jevy, jako je například zápach z úniku chemických látek či neznámý zdroj silného hluku, v důsledku paniky se lidé potmě vrhají k únikovému východu, ale protože je tu značné příšeří až tma, mohou se navzájem pošlapat. Nebezpečná jsou zejména vnitřní zranění břicha a otřesy mozku. Potmě se také zvyšuje nebezpečí vzájemných potyček, například při hledání východu a ve snaze dostat se k němu co nejrychleji na úkor ostatních.