Nejen Dracula je proslavený filmovou hrůzou. Druhé takové je monstrum, které sestrojil baron Frankenstein. Monstrum v podstatÄ› nemá žádné jméno, ale lidé neznalí jej nazývají jménem jeho tvůrce. Tuto potvoru s lidskou duší vytvoÅ™ila ve své knize paní Mary W.Shelleyyová a vůbec netuÅ¡ila, že bude mít takový úspÄ›ch. Když se natoÄil film, vyprodal kina, a proto následovalo dalších nÄ›kolik přímých pokraÄování a nebylo jich rozhodnÄ› málo.  

Jako první pÅ™iÅ¡el snímeÄek v produkci Thomase Edisona, ale byl to jen short film. Na apoté pÅ™ichází pan Boris Karloff, herec, který hrál frankensteinovo monstrum vícekrát. Filmy se toÄily s urÄitým odstupem, a to nejen v USA. Vznikly tÅ™i další díly a nÄ›kolik filmů mimo hlavní linii. Zde se monstrum postupnÄ› setkává s dalšími, například vlkodlakem.  

biograf

Dále pÅ™iÅ¡lo britské studio Hammer, které natoÄilo celou řádku snímků, které již nemÄ›ly s původní pÅ™edlohou nic spoleÄného. Pouze monstrum zůstalo, ale snímky mÄ›ly úspÄ›ch. ToÄily se další a další až se téma naprosto vyÄerpalo a pÅ™iÅ¡ly další obludy. Například z Japonska, ale o tom zase příštÄ›. Nyní zpátky k monstru paní Shelleyové.  

filmový pás

Ve filmové roli monstra se dokonce objevil pan Robert de Niro. Bylo to v roce tisíc devÄ›t sed devadesát ÄtyÅ™i a režii mÄ›l pan Kenneth Branagh. Snímek se nemohl jmenovat jinak než Frankenstein. Množství filmů pak pokraÄuje dalšími, kde, již monstrum nemá hlavní úlohu, ale vyskytne se tam. TÅ™eba jen ve vedlejší roli. Tyto filmy plus seriály nedovolí spoÄítat kolik jich mohlo být. 

Tyto snímky náleží právem mezi horory, protože monstrum vzniklo vÄ›deckým postupem, ale ne klasickým narozením. Navíc jej oživil blesk. Jde o snímky nekrvavé, vhodné i pro okrajové publikum. NadÅ¡enec pro gore efekty vÅ¡ak u nich usíná a vÄ›tÅ¡inou jej ani moc nebaví. PÅ™esto by je mÄ›l vidÄ›t každý fanda filmového hororu.Â