Když se jablka v sadě na stromech červenají, pěstitel se raduje, protože konečně nadešla jeho chvíle a přichází čas sklizně – očekávaného závěru trpělivé celoroční práce. Stromy bylo zapotřebí po celou dobu chránit před okusováním kůry, před různými škůdci a také větrnými poryvy a dalšími nepříznivými povětrnostními vlivy. Stromořadí také vyžaduje přihnojování půdy vhodnými organickými hnojivy, takže když to sečteme, není pěstování ovoce rozhodně žádná nuda.
Období sklizně je působivé zejména tehdy, máme-li k dispozici dostatek skladovacích a přepravních nádob. Jakmile do nich umístíme sklizené ovoce, začíná závod s časem, protože od okamžiku utržení plodu ze stromu přestává jablko být zásobováno živinami a energií a rychleji stárne. Je tedy zapotřebí jej co nejrychleji dopravit na trh nebo vhodně skladovat v případě zimních odrůd za příhodných podmínek například ve sklepě.
Abychom toto vše mohli dodržet, potřebujeme zmiňované nádoby, a těmi se mohou stát plastové přepravky na ovoce. V čem jsou výhodnější v porovnání s dřevěnými bedýnkami?
Dřevo vám popraská – životnost dřevěných beden je v porovnání s bednami plastovými mnohem kratší. Neošetřené dřevo rychle stárne, ohýbá se a praská a také rádo přijímá nečistoty.
Čistota – mnohem lépe vypadá bedýnka plastová, důkladně vyčištěná a zbavená prachu a zbytky zeminy, než dřevěná, zašpiněná organickými nečistotami. Přepravní nádoby jsou také vaší vizitkou a čím lépe vypadají, tím větší důvěryhodnost budete mít.
Spolehlivější přeprava – když naložíte ovoce do dřevěných beden a vyskládáte je na sebe, vzniklý komín se bude různě kývat, a pokud jej nezajistíte proti pohybu například popruhy, může se vám při přepravě zřítit. Plastové bedny mají naopak zářezy, s nimiž si udržují i ve velmi vysokých stožárech stabilitu. Plastové bedny se jen tak samy od sebe nezřítí a není nutné je stabilizovat tak, jako ty ze dřeva.