Vzduchotechnika v panelových domech je zdánlivě naprosto bezproblémová technická vymoženost. Na první pohled nic nenasvědčuje tomu, že by se tu mělo něco pokazit. V zásadě také není co, máte tu pouze plechové potrubí a ventilátory, s jejichž opravou jste brzy hotoví, a ty mnohdy stačí jen vyměnit za nový kus. Jakmile je zařízení uvedeno do provozu, pracuje samočinně bez zásahu lidské ruky.

bytový dům

Takto to může probíhat řadu let, třeba pět, deset, patnáct let se do útrob vzduchotechniky nasávají výpary z kuchyní, z toalet a z koupelen, a vše funguje v tichosti, zcela bez problémů. A představte si, že je právě Štědrý den, zdobíte s dětmi stromek, všude je čisto, uklizeno a z kuchyně voní vánoční cukroví, když se znenadání ozve ohlušující exploze, která otřese celým domem, a do kuchyně vám vyšlehnou ničivé plameny, které zasáhnou záclony, a místnost je rázem plná ohně a toxického kouře.

život na sídlišti

Jestliže nemáte po ruce hasicí přístroj, voláte v zoufalství hasiče a ti na místo neštěstí dorazí za deset minut, jenže to už celý byt hoří a váš Štědrý večer končí v slzách.

Přitom to takto vůbec nemuselo být, kdybyste včas zajistili revizi vzduchotechniky, a ta by zjistila, že ve vaší stoupačce je potrubí zaneseno mastným prachem, která je jednou z nejobávanějších hořlavin, co známe. Mastný prach dokonce dokáže explodovat a v takových případech je v ohrožení celý vchod bytového domu.

O nebezpečí mastného prachu se na veřejnosti příliš neví, nasvědčují tomu i případy vyhořelých bytů a rodinných neštěstí a také to, že si lidé v poklidu v panelácích žijí, aniž tuší, že za jejich zády tiká časovaná puma. Nepodceňujte toto nebezpečí a je-li toto i váš případ, zajistěte v rámci domovních vztahů (družstva nebo SVJ) včasnou revizi těchto zdánlivě bezpečných zařízení. Přijít o byt jen kvůli mastnotě smísené s prachem za to rozhodně nestojí.